Ćwiczenia zima 2017

W dniu 30.11.2017r na terenie Komendy Powiatowej PSP w Proszowicach odbyły się ćwiczenia sił i środków z terenu powiatu proszowickiego

założenie do cwiczeń - wypadek o charakterze masowym podczas niskich temperatur pod kryptonimem „Zima 2017” a szczegółowe zgłoszenia brzmiało nastepująco:

Na drodze krajowej 79 Kraków - Sandomierz dochodzi do zderzenia czołowo – bocznego samochodu osobowego z busem przewożącym ludzi. W wyniku zderzenia pojazdów rannych zostaje 8 osób. Kierujący pojazdem osobowym zostaje zakleszczony we wraku pojazdu. Pozostali uczestnicy wypadku z urazami pozostają w busie, nie są w stanie samodzielnie opuścić pojazdu.

Przebieg ćwiczeń:

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren działań samochodami pożarniczymi oraz pachołkami ostrzegawczymi.  Po rozpoznaniu sytuacji stwierdzono wypadek busa z samochodem osobowym.  Busam podróżowało siedem osób a samochodem osobowym jedna osoba. Zdarzenie zakwalifikowano, jako masowe.  Na miejsce  zadysponowano dodatkowe siły JOP oraz Policje i ZRM. Samochody ustabilizowano i odłączono akumulatory, wycieków nie stwierdzono. W wyniku segregacji medycznej ustalono cztery osoby w kodzie zielonym, które samodzielnie opuściły pojazd oraz cztery w kodzie czerwonym w tym jedna osoba nieprzytomna.  Ze względu na niską temperaturę podjęto decyzję o ustawieniu namiotu pneumatycznego i ewakuacji poszkodowanych. Prognozowany czas dojazdu wystarczającej liczby ZRM wynosił 40 minut. Kierujący samochodem osobowym podczas zderzenia wypadł z pojazdu i został przyciśnięty. Przy pomocy sprzętu pneumatycznego podniesiono samochód i wykonano dostęp do poszkodowanego. Po sprawieniu namiotu osoby w kodzie czerwonym przetransportowano do niego. Poszkodowanym udzielono pomocy medycznej i zabezpieczono termicznie do czasu zabrania ostatniej osoby przez zespół ratownictwa medycznego. W trakcie ćwiczeń zorganizowano ciepły napój dla uczestników ćwiczeń wykorzystując termosy znajdujące się na wyposażeniu KP PSP Proszowice. Ćwiczenia zakończono podsumowaniem, podczas którego przedstawiono sposób postępowania podczas Hipotermii oraz przekazano ulotki w tym zakresie jednostkom OSP.

W cwiczenaich udział brało:

JRG Proszowice 2 zastępy 5 strażaków,

OSP KSRG 4 zastępy 24 strażaków, (OSP Koscielec, Nowe Brzesko, Wierzbno i Posądza)

OSP poza KSRG 1 zastęp 4 strażaków (OSP Klimontów)